Friday, 11 June , 2021
امروز : جمعه, ۲۱ خرداد , ۱۴۰۰ - 2 ذو القعدة 1442
  پرینتخانه » حوادث تاریخ انتشار : 29 می 2021 - 9:30 | 10 بازدید

جولان باندهای تبهکار در حاشیه شهر

حاشیه‌نشینی در اطراف کلان‌شهرها یکی از موضوعات بسیار جدی در هر جامعه‌ای است که متأسفانه آن‌گونه که انتظار می‌رود موردتوجه قرار نگرفته است و این بی‌توجهی موجب شده است تا شاهد بروز انواع معضلات و به‌خصوص ارتکاب انواع جرائم در کلان‌شهرهایی باشیم که حاشیه‌نشینی در مجاورت آن‌ها شکل‌گرفته است. با نگاهی به پرونده‌های مختلف در مراجع قضایی و انتظامی می‌توان مشاهده کرد بسیاری از مجرمان و تبهکاران که امنیت جوامع را به چالش می‌کشند عمدتاً کسانی هستند که یا ساکن در شهرک‌های حاشیه‌ای و اقماری هستند و یا از این محل‌ها به‌عنوان محلی برای ارتکاب جرائم استفاده می‌کنند. بارها شاهد بودیم که در میان بیغوله‌هایی در شهرک‌های حاشیه‌ای قاچاقچیان مواد مخدر با راه‌اندازی آشپزخانه مواد مخدر مبادرت تهیه و ساخت مواد مخدر صنعتی شیشه می‌کنند که بسیاری از آن‌ها کشف و منهدم شده است.

مخفیگاه زورگیرها
به گزارش امین جامعه ، شبکه مخوف زورگیری در مشهد که برای اعمال تبهکارانه خود تونل یک کیلومتری دریکی از شهرک‌های حاشیه‌ای مشهد حفر کرده بودند به دام پلیس افتادند بر اساس تحقیقات سرکردگان خنجر به دست این شبکه مخوف، تونلی یک کیلومتری را از مخفیگاه خودشان تا خیابانی دیگر حفر کرده بودند و در این اقدام مجرمانه یک زن نیز همدست تبهکاران بود.
در پی چند فقره شکایت مردمی مبنی بر سرقت و تهدید با قمه و ضرب‌وجرح مردم در محله‌های مختلف مشهد موضوع در دستور کار مأموران قرار گرفت و با بررسی میدانی درهمان تحقیقات اولیه و با به دست آمدن اطلاعات لازم از مال بختگان معلوم شد اعضای این باند در پوشش حمل مسافر در میانه راه مسافران را به مناطق خلوت کشانده و با حمله‌ور شدن به آن‌ها و سرقت اموال آن‌ها را در بیابان و یا خیابان‌های خلوت رها کرده و متواری می‌شوند. درحالی‌که تحقیقات دراین‌باره آغازشده بود مأموران دریافتند مرد ۳۷ ساله‌ای سه جوان را از مقابل بیمارستان رضوی به‌عنوان مسافر سوار خودروی سمند کرده و به‌طرف بلوار توس به راه افتاده است اما زمانی که راننده به مکان خلوتی رسیده ناگهان مسافران زورگیر با قمه و چاقو از پشت سر، راننده را هدف ضربات خنجر قرار داده‌اند و سپس پیکر خون‌آلود راننده را پایین انداخته و خودروی سمند او را به سرقت برده بودند. در پی این حادثه رهگذران با دیدن مردی که آخرین نفس‌هایش را می‌کشید با اورژانس تماس گرفتند و به‌این‌ترتیب راننده مال‌باخته در حالی به «بیمارستان طالقانی» انتقال یافت و براثر شدت خونریزی به کما رفته بود. در پی این حادثه و پس از بررسی‌های مقدماتی و بازبینی محل وقوع حادثه، تصاویر فرضی از سارقان به دست آمد و کنکاش‌های اطلاعاتی نشان می‌داد که پلیس با یک «شبکه گسترده و حرفه‌ای خشن» روبه‌روست.
در جریان بررسی‌ها، سرنخ‌هایی از یک زورگیر سابقه‌دار در این سرقت و دیگر سرقت‌ها به دست آمد که نشان می‌داد وی در ماجرای سرقت سمند نقش دارد. به‌این‌ترتیب چند عضو دیگر باند نیز شناسایی شدند و با صدور دستور قضایی، عملیات دستگیری آنان آغاز شد. در همین حال گروهی از مأموران، چند مخفیگاه زورگیران را در حاشیه شهر و «بلوار توس» به محاصره درآوردند و موفق شدند سه سرکرده اصلی باند را دستگیر کنند.
در بازرسی از مخفیگاه زورگیران مشخص شد که آن‌ها تونلی مخفی به طول حدود یک کیلومتر را زیرزمین حفر کرده‌اند که به آن‌سوی یک خیابان دیگر می‌رسید.
«این تونل از طریق دریچه کوچکی که در یک‌منزل مسکونی» بود مورداستفاده سارقان خشن قرار می‌گرفت. در بازرسی از این مخفیگاه، مقادیری لوازم سرقتی، مدارک شناسایی و … نیز کشف و ضبط شد.
بازجویی از متهمان بیانگر آن بود که پلیس وارد یک شبکه گسترده سرقت شده است که در قالب چندین باند زورگیری و تبهکاری به اقدامات مجرمانه خود ادامه می‌دهند.

شناسایی ۷۵ مالباخته
با شناسایی حدود ۷۵ نفر از مال‌باختگان و شاکیان مشخص شد یک زن نیز برای به دام انداختن طعمه‌ها با اعضای باند تبهکاران زورگیر همکاری می‌کند.»
یکی از شاکیان زن که در مسافربرهای اینترنتی فعالیت داشت در اظهارات خود به پلیس گفت: یک زن جوان تقاضای تاکسی کرد. وقتی او را سوار کردم به من گفت همسرش کنار داروخانه منتظر است. وقتی آن مرد را نیز سوار کردم به مسیر ادامه دادم اما ناگهان با دیدن قمه از شدت ترس میخکوب شدم. آن‌ها مرا به‌زور پیاده کردند و خودروام را سرقت کردند..
بر اساس این گزارش، ادامه تحقیقات کارآگاهان نشان داد که اعضای این شبکه با استفاده از خودروهای سرقتی و پلاک‌های جعلی، مسافرانی را نیز سوار کرده و اموال آن‌ها را با تهدید به مرگ ربوده‌اند کارآگاهان در چند عملیات جداگانه تاکنون ۱۶ عضو این شبکه گسترده را به دام انداخته‌اند و دو خودروی سرقتی را به همراه مقادیری لوازم و مدارک و کارت‌بانکی کشف کرده‌اند. اعضای این شبکه تاکنون به ارتکاب بیش از ۱۵۰ فقره سرقت و زورگیری که بیشتر آن‌ها در مناطق قاسم‌آباد و شهرک‌های اطراف مشهد بوده است، اعتراف کرده‌اند.
با شناسایی و دستگیری اعضای این باند که از مردم سلب آسایش کرده بودند تمامی اعضای باند یکی پس از دیگری دستگیر و با قرار قانونی روانه زندان شدند.

انهدام باند آدم‌رباها در حاشیه شهر
با اقدام به‌موقع پلیس، اعضای باند آدم‌ربایی ۱۳۰ میلیارد تومانی در حاشیه شهر تهران متلاشی و فرد ربوده‌شده در کمتر سه روزبه آغوش خانواده‌اش بازگشت.
ساعت ۱۰ صبح مورخه دوم شهریورماه سال جاری مرد میان‌سالی با مراجعه به کلانتری ۱۱۸ ستارخان از ربوده شدن برادر ۵۰ ساله خود توسط ۴ نفر سرنشینان یک دستگاه خودروی پژو۴۰۵ نقره‌ای‌رنگ با چراغ گردان در محدوده ستارخان به مأموران کلانتری اعلام شکایت کرد و پرونده با موضوع آدم‌ربایی تشکیل و برای رسیدگی تخصصی به دستور بازپرس شعبه نهم دادسرای ناحیه ۲۷ تهران در اختیار کارآگاهان اداره یازدهم معاونت مبارزه با جرائم جنایی پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.
برادر شاکی با حضور در اداره یازدهم به کارآگاهان گفت که برادرش کارخانه‌ای در جنوب تهران دارد و روز حادثه پس از خارج شدن از منزل در خیابان ستارخان توسط ۴ نفر سرنشینان یک دستگاه خودروی پژو ۴۰۵ ربوده‌شده و طی تماس تلفنی آدم‌ربایان در قبال آزادی برادرش درخواست ۱۳۰ میلیارد تومان وجه نقد یا معادل آن ارز یا جواهرات کرده‌اند.
کارآگاهان پس از شنیدن اظهارات شاکی بلافاصله راهی محل وقوع جرم شدند که با انجام اقدامات پلیسی و کارآگاهی ردی از تبهکاران دریکی از شهرستان‌های غربی تهران به دست آمد. رئیس پلیس آگاهی پایتخت تصریح کرد: کارآگاهان در ادامه تحقیقات جنایی خود با بهره‌گیری از روش‌های علمی کشف جرم مخفیگاه آدم‌ربایان را دریکی از شهرک‌های حاشیه‌ای استان تهران شناسایی کردند که با در اختیار گذاشتن اطلاعات به‌دست‌آمده به بازپرس شعبه نهم دادسرای امور جنایی تهران دستور دستگیری تبهکاران صادر شد.
کارآگاهان در ادامه تحقیقات و پیگیری طی یک عملیات پلیسی و ضربتی موفق شدند سه نفر آدم‌ربا را دستگیر و فرد ربوده‌شده را از چنگال تبهکاران آزاد کنند در ادامه عملیات با بازرسی از مخفیگاه یک قبضه کلت کمری به همراه فشنگ جنگی، گاز اشک‌آور،شوکر و سه قبضه چاقو کشف و ضبط شد..
متهمان در ادامه به جرم آدم‌ربایی اعتراف و عنوان کردند در یک‌خانه که در حاشیه شهر برای خود تهیه‌کرده‌اند برای اعمال مجرمانه خود استفاده می‌کردند.
آدم‌ربایان در ادامه تحقیقات تخصصی انگیزه را کسب مال عنوان داشتند و گفتند، با توجه به شناختی که از شاکی داشتیم با طرح‌ریزی نقشه و با جعل عنوان مأمور مسیر حرکت وی را گرفتیم و بلافاصله او را ربودیم و طی تماس با خانواده‌اش درخواست ۱۳۰ میلیارد تومان کردیم که به مقصودمان نرسیدیم و دستگیر شدیم.

در پی این اعترافات تبهکاران نیز با صدور قرار قانونی از سوی بازپرس پرونده جهت انجام تحقیقات تکمیلی در اختیار کارآگاهان اداره یازدهم پلیس آگاهی تهران است.
حسین اصغر زاده قاضی سابق جنایی گه خود در رسیدگی به پرونده « بیجه» در حاشیه شهر پاکدشت نقش بسزایی داشت در ارتباط با این پرونده و پرونده‌هایی از این قبیل به امین جامعه گفت: متأسفانه شهرک‌های حاشیه‌ای و شهرک‌های اقماری که قارچ گونه در حاشیه شهرها می‌روید امروزه تبدیل به یک معضل جدی شده است و بارها شاهد هستیم که انواع جرم به‌دوراز چشم قانون و نهادهای نظارتی در این محل‌ها رخ می‌دهد و تبعات آن نیز گریبان گیر مردم در کلان‌شهرها می‌شود. اصغر زاده یادآور شد هنوز پرونده بیجه که اقدام به ربودن و یا قتل ۱۳ کودک در حاشیه کوره‌پز خانه در منطقه پاکدشت کرده بود در اذهان مردم باقی‌مانده است و بسیاری از خانواده قربانیان همچنان داغدار هستند.

نویسنده : ناصر صبوری
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.