Friday, 11 June , 2021
امروز : جمعه, ۲۱ خرداد , ۱۴۰۰ - 2 ذو القعدة 1442
  پرینتخانه » اختصاصی تاریخ انتشار : 09 ژوئن 2021 - 9:33 | 1 بازدید
رئیس پلیس پیشگیری ناجا در گفت و گو با امین جامعه:

انتخابات تجلی هماهنگی و همدلی همه دستگاه‌ها است

برگزاری انتخابات را می‌توان یکی از ارکان دموکراسی عنوان کرد. اینکه سرنوشت یک ملت به دست کسی سپرده شود که توسط خودشان انتخاب‌شده است. در برگزاری انتخابات در کشور ما با توجه به تهدیداتی که همواره برای کشور از طرف دشمنان نظام وجود داشته مقوله تأمین امنیت چه در صندوق‌های رأی و چه برای حضور مردم پای صندوق‌ها و همچنین صیانت از آرا مردم همواره مورد اهمیت بوده است مقوله که ناجا متولی آن است. در این شماره و در گفت‌وگو با سردار مهدی معصوم بیگی رئیس پلیس پیشگیری ناجا بیشتر با زوایای این تأمین امنیت آشنا خواهیم شد.

۱ـ پلیس پیشگیری وظیفه تأمین امنیت انتخابات را بر عهده دارد در این خصوص چه برنامه‌هایی دارید؟
کارکنان پلیس پیشگیری علاوه بر عمل به وظیفه اجتماعی و شرکت در انتخابات، در فرآیند تأمین امنیت صندوق‌های اخذ رأی ایفاگر نقش ارزنده هستند لذا پلیس پیشگیری ناجا از مدت‌های پیش بازآموزی و نوآموزی کارکنان کلانتری و پاسگاه، کارکنان یگان‌های امداد، ایستگاه ایست و بازرسی و کارکنان پلیس فرودگاه و راه‌آهن را در راستای “مدیریت انتظامی شعب اخذ رأی” در دستور کار قرار داده است.
باید اذعان داشت مجموعه کارکنان رده‌های تابعه پلیس پیشگیری در سراسر کشور همچنان در خط مقدم حراست و حفاظت از صندوق‌های اخذ رأی قرار دارند لذا به‌منظور ارتقاء اثربخشی امور انتظامی و امنیتیِ انتخابات ریاست جمهوری، شورای شهر و روستا و میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان تیم‌های آموزشی پلیس پیشگیری ناجا به انتظامی استان‌ها اعزام‌شده‌اند تا آموزش‌های مرتبط با “اصول و فنون مدیریت انتظامی انتخابات” را به‌صورت میدانی، علمی و عملی به محافظان صندوق‌های اخذ رأی آموزش دهند. سرفصل‌های آموزشی پیش‌بینی‌شده برای محافظان شامل مجموعه اقدامات مدیریتی قبل از آغاز زمان رأی‌گیری تا خاتمه رأی‌گیری است، در طی این دوره‌های آموزشی کارکنان با وظایف پیش‌بینی‌شده در خصوص صندوق‌های اخذ رأی سیار، ثابت، رأی‌دهندگان، امور انضباطی، امور اطلاعاتی و امنیتی به‌صورت تئوری و عملی آشنا می‌شوند. سرپرست تیم‌های آموزشی پلیس پیشگیری ناجا از افسران ارشد، مجرب و حرفه‌ای در امور انتظامی امنیتی انتخاب‌شده‌اند که کارکنان و محافظان صندوق‌های اخذ رأی و سایر کارکنان تیم‌های کشف و خنثی‌سازی و ایستگاه‌های ایست و بازرسی را با نحوه شناسایی و خنثی‌سازی بسته‌های مشکوک، تله‌های انفجاری و مدیریت و کنترل اجتماعات و اغتشاشات غیرقانونی و احتمالی به‌صورت علمی و تمرین سناریوهای از پیش تعیین‌شده آشنا می‌کنند. مبنای اقدم و عمل پلیس پیشگیری انتظامی استان‌ها اطلس‌های تهیه‌شده در هر استان است که به‌صورت مستمر به‌روزرسانی می‌شود تا اشراف انتظامی کارکنان نیز ارتقاء یابد، در حال حاضر تعداد کثیری از کارکنان انتظامی فعال در استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، ایلام، سمنان، فارس، همدان، کهکیلویه و بویراحمد، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، کرمان، یزد، قم، زنجان، قزوین، گیلان و… به‌صورت حضوری و میدانی در این کارگاه‌ها شرکت کرده‌اند. البته ناگفته نماند طی دو نوبت کارگاه آموزشی انتخابات به‌صورت برخط برای روسای پلیس پیشگیری، کارکنان کلانتری و پاسگاه، کارکنان یگان‌های امداد، ایستگاه ایست و بازرسی و کارکنان پلیس فرودگاه و راه‌آهن سراسر کشور برگزارشده است. سایر برنامه‌ها و اقدامات انجام‌شده شامل فعال‌سازی قرارگاه‌های ابوذر به‌منظور تأمین نظم و امنیت انتخابات، برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری برای رده‌های تابعه در راستای ارتقاء توان و آمادگی عملیات در برگزاری انتخابات، برگزاری جلسات تعاملی با دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی و بهره‌گیری از ظرفیت آنان به‌منظور برقراری نظم و امنیت انتخابات، برآورد صحیح نیروی انسانی و بهره‌گیری از نیروهای کمکی ستادی و مراکز آموزشی و استفاده از امکانات و تجهیزات موجود، احصاء تهدیدات و آسیب‌ها و برنامه‌ریزی به‌منظور مقابله و رفع آن، برنامه‌ریزی برای پیگیری و رفع معایب و نواقص در انتخابات دوره‌های قبل، پیش‌بینی سناریوهای احتمالی متناسب با وضعیت و هم‌چنین تمرین و احراز آمادگی، برگزاری جلسات آموزشی و آگاهی سازی برای تمامی کارکنان دخیل در انتخابات، توسعه بهره‌گیری از فناوری نوین در برقراری نظم و امنیت انتخابات، تهیه اطلس امنیتی انتخابات، تشدید حفاظت از اماکن و تأسیسات طبقه‌بندی‌شده و شخصیت‌های تحت پوشش است.

۲ـ امنیت صندوق‌های رأی و صیانت از آراء مردم وظیفه بسیار سنگینی است که بر عهده ناجا است. در خصوص زوایای این مأموریت خطیر توضیح بفرمائید
انتخابات تجلی هماهنگی و همدلی همه دستگاهها و مسئولان و مردم برای رشد، توسعه و ارتقاء کشور است، نیروی انتظامی به جهت عدم وابستگی به احزاب و جناح‌های داخلی و یا خارجی و ارتباط مستقیم با مقوله امنیت، بیش از سایر ارگان‌ها و سازمان‌های دیگر مورد اعتماد است، از طرفی آنچه مسلم است اینکه امنیت بستر مشارکت حداکثری مردم در انتخابات است و نیروی انتظامی از آزمون تأمین انتخابات طی سال‌های گذشته با سربلندی بیرون آمده و حسب تجربه ۴۰ ساله و ذی‌قیمتی که دارد امنیت این دوره از انتخابات را هم به احسن وجه و بااقتدار تأمین خواهد کرد، البته باید گفت موفقیت نیروی انتظامی در حوادث و بحران‌های مختلف همچون مأموریت‌های خطیر و سنگین اربعین حسینی، تعطیلات نوروزی، بلایای غیرمترقبه و طبیعی، ویروس غیرقابل پیش‌بینی‌شده کرونا، مقابله با سوداگران مرگ، جلوگیری از قاچاق، حفظ سرمایه‌های ملی و مردمی، مقابله با اغتشاشگران و افراد هرج‌ومرج طلب و …. دلیل مضاعف و مهمی بر حقانیت این نیرو و اعتماد مردم و مسئولان به نیروی انتظامی است. به‌بیان‌دیگر باید بگویم نیروی انتظامی علیرغم حضور پررنگ در متن جامعه و ارتباط با همه اقشار جامعه در دوره‌های قبلی نیز با بی‌طرفی کامل از آراء مردم به‌خوبی امانت‌داری و نگهداری کرده است، با هوشیاری و شناخت خطرات و تهدیدها به سهم خود موجبات سربلندی پلیس و اعتماد هرچه بیشتر مردم به نیروی انتظامی را فراهم آورده است. کلام آخر اینکه نیروی انتظامی به‌عنوان ضابط قضائی مسئول برقراری نظم و امنیت در جامعه است و لزوماً برابر ابلاغیه‌های وزارت کشور نیاز به حضور پلیس در برقراری نظم و امنیت انتخابات دارد، از دیرباز نیز تأمین نظم و امنیت انتخابات و حفاظت و صیانت از صندوق‌های اخذ آراء به عهده نیروی انتظامی بوده و در این خصوص کارنامه درخشانی نیز دارد لذا کماکان این مأموریت خطیر به ناجا واگذار می‌شود.

۳ـ امنیت انتخابات از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی بر عهده شهربانی و کمیته انقلاب اسلامی و پس از ادغام بر عهده ناجا بوده است و در طی زمان ماهیت تأمین امنیت انتخابات تغییر پیداکرده است در خصوص این تغییرات توضیح بفرمائید.
با توجه به تغییرات رویکردی در وضعیت امنیتی و انتظامی کشور از اول انقلاب تاکنون و تدابیر اتخاذشده برای هرکدام از تغییرات در طی این سال‌ها و با توجه به ادغام نیروهای انتظامی از کمیته‌های انقلاب اسلامی، ژاندارمری و شهربانی سابق، وظایف مهم من‌جمله تأمین امنیت انتخابات نیز بر اساس نوع تهدیدها به ناجا محول شده است.

۴ـ امسال انتخابات در سایه کرونا برگزار خواهد شد و لزوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی مورد تأکید مسئولان وزارت بهداشت است در این خصوص چه برنامه‌هایی دارید؟
به رده‌های تابعه در سراسر کشور ابلاغ‌شده به‌منظور پیشگیری از انتشار بیشتر ویروس منحوس کرونا از هم‌اکنون برنامه‌ریزی لازم را در خصوص تهیه اقلام بهداشتی شامل ماسک، مواد ضدعفونی‌کننده و سایر اقلام موردنیاز برای کارکنان دخیل در امر انتخابات و خصوصاً نیروهای کمکی اقدام نمایند همچنین ضمن تعامل با مسئولین برگزاری انتخابات در روز انتخابات در خصوص افرادی که موارد بهداشتی را رعایت نکرده باشند اقلام بهداشتی از قبیل ماسک و مواد ضدعفونی‌کننده پیش‌بینی شود.

۵ـ حضرت امام (ره) فرموده‌اند میزان رأی ملت است در تبیین فرمایش ایشان توضیح بفرمائید.
آنچه مسلم است اینکه مردم صاحبان اصلی انقلاب هستند، بنیان‌گذار کبیر انقلاب از مردم همیشه به‌عنوان ولی‌نعمت یاد می‌کردند، تأکید ایشان همواره بر حضور و حفظ مردم درصحنه بود و موضع‌گیری‌ها و فرمایشات ایشان همراهی بارأی اکثریت مردم بود. مصداق توجه و اهمیت امام به مردم آن جمله معروف ایشان است که فرمودند “میزان رأی ملت است” یعنی امام راحل مصلحت ملت را همان مصلحت اکثریت مردم می‌دانستند و در سخنرانی‌های مختلف از مردم به‌عنوان ولی‌نعمت یاد می‌کردند.

۶ـ برگزاری انتخابات در کلانتری‌ها به چه شکلی است؟
به استان‌های سراسر کشور ابلاغ‌شده به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی شود تا کارکنان مستقر در کلانتری بتوانند در انتخابات شرکت نمایند، آموزش‌های لازم در خصوص همراه داشتن کارت ملی و شناسنامه قبل از برگزاری انتخابات به کارکنان کلانتری و پاسگاه‌ها داده‌شده است و تأکید شده به کارکنان پایور و وظیفه که مدارک شناسایی در اختیار ندارند قبل از برگزاری انتخابات مرخصی صادر تا مدارک هویتی را برای روز انتخابات با خود به همراه داشته باشند. کارکنانی هم که در سطح حوزه استحفاظی در حال گشت زنی یا مأموریت هستند در نزدیک‌ترین شعبه رأی خواهند داد و کارکنانی که در کلانتری مستقر هستند و مسئولیت حفاظت از کلانتری و جوابگویی به ارباب‌رجوع را عهده‌دار هستند و هم‌چنین افراد بازداشت‌شده در کلانتری طی هماهنگی با مسئولین صندوق‌های سیار سطح حوزه استحفاظی نسبت به اخذ رأی از آنان اقدام خواهد شد.

۷ـ به‌منظور ترویج حداکثری حضور کارکنان پلیس پیشگیری و خانواده آن‌ها در انتخابات چه برنامه‌هایی دارید؟
کارکنان پلیس پیشگیری نه‌تنها در تأمین نظم و امنیت فرآیند انتخابات ایفاگر نقش ارزنده هستند بلکه همگام با سایر مردم و قشرهای مختلف جامعه در انتخابات شرکت فعالانه دارند. در این راستا پلیس پیشگیری ناجا با برنامه‌ریزی قبلی نه‌تنها به کارکنان و محافظان اعزامی به صندوق‌های اخذ رأی اصول و فنون صیانت از آراء مردم و مدیریت شرایط مفروض را به‌صورت میدانی و غیرحضوری از طریق برخط آموزش می‌دهند بلکه سلسله نشست‌های حضوری و غیر حضور با موضوع نهضت روشنگری، بصیرت افزایی و حضور پرشور در انتخابات برای کارکنان کوپ، یگان امداد، ایستگاه بازرسی، کارکنان پلیس راه‌آهن و فرودگاه و کارکنان یگان‌های حفاظت از دستگاه‌های اجرایی فعال در سراسر کشور برگزارشده است. همچنین در جلسات آموزشی و توجیهی به کارکنان تأکید شده به همراه خانواده در انتخابات پیش رو حضور فعال داشته و به‌دوراز هرگونه گرایش‌های سیاسی نسبت به انتخاب فرد اصلح اقدام نمایند.

۸ـ جناب‌عالی تجربه فرماندهی انتظامی استان را در کارنامه خوددارید بحث امنیت انتخابات در استان‌ها به دلیل مسائل قومی قبیله‌ای از حساسیت بیشتری برخوردار است در این زمینه توضیح بفرمائید.
در طی سال‌های گذشته همدلی اقوام ایرانی منجر به انسجام و اقتدار ملی شده است، اگرچه انتخابات ۱۴۰۰ همانند انتخابات دیگر مورد بغض بدخواهان نظام و انقلاب قرارگرفته و دشمنان داخلی و خارجی به بزرگ‌نمایی مشکلات موجود پرداخته و شبکه‌های مجازی را با تبلیغات منفی خود پرکرده و آرزویشان روی‌گردانی ملت از صندوق‌های رأی است ولی باوجود همه این شیطنت‌ها مردم فهیم ایران نظیر دیگر مناطق کشور اعم از هر قوم و مذهب مشارکت در انتخابات را وظیفه خود دانسته و آن را موجب ارتقای جایگاه بین‌المللی کشور می‌دانند. ایران به سرزمین رنگین‌کمان اقوام و ادیان شهرت دارد همه اقوام بار دیگر همت بسته‌اند تا صحنه دیگری از غیرت و وفاداری خود به انقلاب و کشور را به تصویر بکشند و با شوق برای حضور در پای صندوق‌های رأی ثانیه‌شماری می‌کنند. اقوام ایرانی بر این باور هستند که هر ایرانی مهر باطلی بر افکار پوچ دشمنان زده و غیرت و وفاداری ملت ایران را به انقلاب و نظام ثابت خواهد کرد.
به‌طور مشخص باور اقوام ایرانی از کرد و لر و بلوچ و عرب و کرد و ترک “نه به تحریم انتخابات” و “آری به مشارکت در انتخابات” است. همان‌گونه که در ۴۲ سال گذشته اقوام ایرانی پشتیبان نظام و انقلاب بوده‌اند این بار نیز در لبیک به فرامین رهبری و مأیوس کردن دشمنان انقلاب می‌خواهند صحنه دیگری از غیرت خود را خلق کنند. آنان مشارکت در انتخابات را کمک به ارتقای جایگاه بین‌المللی کشور می‌دانند و حضور در آن را بر خود واجب می‌دانند و به این اصل معتقد هستند مشارکت در انتخابات برگ برنده ایران اسلامی متحد و یکپارچه در مواجهه با تحریم‌های ناجوانمردانه استکبار جهانی است. گواه روشن این مدعا سخنان و پیام‌های روحانیان، دانشگاهیان، فعالان رسانه‌ای، اقوام و مذاهب مختلف اعم از شیعه، سنی، مسیحی و مسلمان است. خوشبختانه در همه دوره‌ها مسئولان امر فضایی ایجاد کرده‌اند تا نامزدهای انتخاباتی موردنظر تمام طیف‌ها و گروه‌ها فرصت رقابت در انتخابات را داشته‌اند و این امر موجب دلگرمی مردم برای شرکت در انتخابات و رأی به فرد موردنظر شده است. با این وصف استان‌ها و شهرستان‌هایی که در انتخابات سنوات گذشته سابقه درگیری و تنش قومی و قبیله‌ای خصوصاً در انتخابات شوراهای شهر و روستا داشته‌اند را شناسایی و به استان‌های مربوطه تأکید و ابلاغ‌شده تا از هم‌اکنون با رصد اطلاعاتی و پایش اطلس امنیتی انتخابات آمادگی لازم را از هر نظر داشته باشند.

۹ـ فکر می‌کنید مردم چگونه می‌توانند بصیرت خود را در انتخاب گزینه صحیح افزایش دهند؟
بصیرت دانایی صرف نیست بلکه دانایی همراه با باور و ایمان است ازاین‌رو موجب هدایت و حرکت است، بصیرت ازجمله موضوعاتی است که رهبر حکیم و فرزانه انقلاب اسلامی همیشه به آن تأکیددارند، بصیرت موجب هدایت است و انسان را از غفلت بیدار می‌کند، انسان بصیر به کمک این قوه از خطر گمراهی و فریب خوردن در امور و موضع‌گیری غافلانه و حساب‌نشده در امان است.
اهمیت بصیرت در زندگی روزمره مردم و در زندگی پیچیده اجتماعی به‌اندازه‌ای است که می‌توان گفت بدون بصیرت نمی‌توان حرکت کرد و همه ما مکلف هستیم بصیرت خود را افزایش دهیم. به‌بیان‌دیگر بصیرت در هدف، بصیرت در وسیله، بصیرت در شناخت دشمن، بصیرت در شناخت موانع راه و … لازم است، درواقع بصیرت قطب نمای حرکت صحیح و شاخص راه است، بصیرت عامل حل مشکلات فرد و جامعه است، تمام مشکلاتی که برای افراد یا اجتماعات بشری پیش می‌آید از عدم بصیرت است.
توجه به بیانات مقام معظم رهبری امام خامنه‌ای عزیز مدظله‌العالی به احسن وجه می‌تواند ما را بصیر کند، دشمن‌شناسی، مطالعه تاریخ، جریان شناسی، تحلیل سیاسی و کسب توانایی، جبهه شناسی، آینده‌شناسی، موقع‌شناسی و ولایتمداری این‌ها عامل شناخت حقیقت هستند لذا پیروی
از رهبری نباید امری سطحی قلمداد شود بلکه درک راه و مقصد و هدف عالی معظم له اصل است.

۱۰ـ صحنه‌های حضور پرشور مردم در پای صندوق‌های رأی غرورآفرین است این حضور را چگونه ارزیابی می‌کنید.
شرکت مردم در انتخابات نشانه علاقه‌مندی عمیق مردم به انقلاب و نظام است و حضور در پای صندوق‌های رأی فرصت تفرقه‌افکنی را از دشمنان می‌گیرد. مشارکت در انتخابات نقشه‌های دشمنان را خنثی می‌کند و مشارکت مردم در انتخابات برگ برنده جمهوری اسلامی ایران در مواجهه با تحریم‌ها است، شرکت در انتخابات نماد پیوند عمیق ملت و نظام است و این‌همه غرورآفرین و موجب سربلندی است.

۱۱ـ در پایان اگر صحبتی با مخاطبان امین جامعه در مورد انتخابات دارید بفرمائید.
پایگاه اصلی نظام مقدس جمهوری اسلامی مردم است و مشارکت ملت در انتخابات و عرصه‌های مختلف یک حضور تشریفاتی نیست بلکه مردم همواره نقش اصلی را در مناسبت‌های مهم ایفا کرده‌اند، شرکت در انتخابات فرصت دیگری است تا همبستگی خود را به‌عنوان یک ملت واحد در پای صندوق‌های رأی نشان دهیم باید به دشمنان بگوییم ملت ایران همان‌طور که چند هزار سال است مثل یک ملت واحد بوده همیشه خصوصاً در ۲۸ خرداد امسال نیز یک ملت واحد
خواهد بود.

 

 

 

 

نویسنده : علی اکبر سربازشندی
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.