Friday, 11 June , 2021
امروز : جمعه, ۲۱ خرداد , ۱۴۰۰ - 2 ذو القعدة 1442
  پرینتخانه » جامعه تاریخ انتشار : 09 ژوئن 2021 - 9:49 | 1 بازدید
به بهانه سالگرد عروج ملکوتی حضرت امام خمینی(ره) و آغاز رهبری مقام معظم رهبری

۳۲ سـال تـدبیر ولایـی

حضرت امام خمینی از سال ۴۲ و قبل از آن تا لحظه دیدار با معبود دائماً در حال مبارزه با ظلم بودند. این مبارزه هرچند با سختی‌های زیادی همراه بود ولی امسال، در سی و دومین سالگرد وفاتشان، شاهد این هستیم که نتیجه زحمت‌هایشان اتفاقات خوبی را در سراسر دنیا رقم‌زده، اتفاقاتی که زمینه ظهور دولت کریمه امام زمان عجل الله فراهم خواهد کرد.
امام خمینی رحمه‌الله علیه یکی از نوادر روزگارند. امام به لطف الهی تنها کسی است که در زمان غیبت حضرت صاحب‌الامر عجل الله توانست حکومتی شیعی را بدین نحو در دنیا پایه‌گذاری کند. به مناسبت سالروز فقدان این شخصیت کم‌نظیر به گوشه‌ای از تاریخ کشورمان از زمان حیات ایشان تاکنون می‌پردازیم.

آیت الله امام روح الله موسوی خمینی در اول مهرماه سال ۱۲۸۱ هجری شمسی در شهر خمین از توابع اراک به دنیا آمد. پدرش سید مصطفی موسوی، یکی از معاصرین میرزای شیرازی بوده و که در نجف اشرف تحصیلات دینی خود را به سرانجام رسانیده و به درجه اجتهاد رسیده بود. پدر حضرت امام یکی از مبلغان دینی بود که در خمین مشغول تبلیغ و پیگیری امور دینی مردم بود. اتفاقی ناگوار و تلخ، در همان اول عمر برای روح‌الله پنج‌ماهه می‌افتد. روح‌الله در آغازین سال عمر خود پدر را از دست می‌دهد.
موضوع ازاین‌قرار است که سید مصطفی خمینی در دفاع از حق مردم به شهادت می‌رسد. در آن روزها، برخی از خوانین منطقه به حقوق مردم تعدی می‌کردند. سید مصطفی ۴۲ ساله در حال عزیمت به اراک بود که با اصابت تیر مستقیم به قلب مبارکش به شهادت می‌رسد. پس از شهادت پد، مادر و عمه سرپرستی او را به عهده می‌گیرند. اما در نوجوانی نیز دست الهی نعمت استفاده از این دو عزیز را نیز برای همیشه از امام محروم می‌کند. در آن سال‌ها امام در اراک مشغول تحصیل علوم دینی بود. در نوروز سال ۱۳۰۰ امام خمینی رحمه‌الله علیه اندکی بعد از هجرت آیه الله العظمـى حاج شیخ عبدالکریم حایرى یزدى رحمه‌الله علیه برای ادامه تحصیل به حوزه علمیه قم رفت تا دروس خود را با جدیت و سرعت بیشتری پیگیری نماید. در آن زمان امام برای تکمیل مطول از مرحوم آقا مـیـرزا محمدعلی ادیب تهرانـى، برای تکمیل دروس سطح از مرحـوم آیه الـله سید محمدتقی خـوانسارى و مرحـوم آیه الـله سـیـد عـلى یثربى کاشانى و برای دروس فـقـه و اصـول نزد زعیـم حـوزه قـم آیـه الـله العظمى حاج شیخ عبدالکریـم حایرى یزدى شاگردی کرد. در آن همان سال‌ها بود که امام به درجه اجتهاد رسیده و به یکی از علمای و مدرسان بزرگ حوزه علمیه قم تبدیل شد و سال‌ها به تدریـس چندیـن دوره فقه، اصـول، فلسفه و عرفان و اخـلاق اسـلامى در فیضیه، مسجـد اعظم، مسجـد محمـدیه، مـدرسه حـاج ملاصـادق، مسجد سلماسى و… پرداخت. ایشان چندی بعد از درگذشت مرحوم سید عبدالکریم حائری یزدی به نجف مهاجرت نموده و در نجف نیز حدود ۱۴ سال به تدریس علوم دینی پرداخت. امام برای نخستین بار مبانـى نظرى حکـومت اسلامـى را در سلسله درس‌های ولایت‌فقیه بازگـو نمود.
مبارزات سیاسی او از همان سال‌های دهه ۴۰ در ایام تصویب قانون انجمن‌های ایالتی و ولایتی شکل تازه‌ای به خود گرفت. در ۱۵ خرداد سال ۴۲ بود که امام عملاً رهبر نهضت مبارزه با رژیم ستم‌شاهی شده و از همین‌جا بود روند انقلاب اسلامی کلید خورد. امام خمینی در این دوران به خاطر اینکه علاوه بر علوم دینی بر روی تاریخ و اخبار روز مسلط بودند به پرده‌برداری از نیت‌های شوم رژیم ستم‌شاهی از تصویب قانون انجمن‌های ایالتی و ولایتی پرداخت. علاوه بر آگاه نمودن مردم، امام نوک پیکان مبارزه را مستقیم به سمت شاه و ایادی رژیم گرفت. امام با ارسال تلگراف‌نامه‌هایی سرگشاده را به شاه و دربارش می‌نوشت. دریکی این تلگراف‌ها آماده است: « اینجانب مجدداً به شما نصیحت می‌کنم که بـه اطاعت خـداوند مـتعـال و قانـون اساسـى گردن نهید و از عواقب و خیمه تخلف از قـرآن و احـکام علماى ملت و زعماى مسلمیـن و تخـلف از قانـون اساسی بـترسید و عمداً و بـدون مـوجب مـمـلکت را به خطـر نـیـنـدازید و الا علماى اسلام درباره شمـا از اظهار عقیـده خوددارى نخواهند کرد.»
پس‌ازاین ماجرا حضرت امام در نیمه‌شب ۱۵ خردادماه درحالی‌که به عبادت شبانه می‌پرداختند توسط نیروهای امنیتی دستگیرشده و در فردای آن روزبه زندان قصر منتقل شدند. امام خمینی در فروردین ۴۳ از زندان آزاد شدند ولی از مبارزه‌های خود دست برنداشتند. درنهایت در آبان ماه ۴۳ دوباره نیروهای امنیتی به منزل امام حمله کرده و ایشان را به فرودگاه مهرآباد می‌برند. همه امکانات برای تبعید امام به ترکیه آماده است. ساواک تصمیم گرفته امام را به ترکیه تبعید کند تا قیام را به‌نوعی با حذف رهبر قیام سرکوب کند. پس از مدتی امام به عراق تبعید شد. امام در درس‌های دینی که در نجف به راه انداخته بود دائماً به رژیم ستم‌شاهی اعتراض می‌نمودند و عملاً منبر و مدرس را به سنگر مبارزه تبدیل نموده بودند. با بالا گرفتن اختلافات میان حکومت ایران و عراق و شهادت سید مصطفی خمینی فرزند ارشد امام، او در مهرماه ۵۷ به فرانسه تبعید شد. درنهایت حضرت امام پس از حدود ۱۴ سال تبعید به ایران بازگشت. با توجه به تشکیل شدن شورای انقلاب قبل از ورود امام به ایران، راه‌ها برای پیروزی انقلاب هموار شد. درنهایت انقلاب با حضور امام در کشور در ۲۲ بهمن‌ماه پیروز شد.
هرچند پس از پیروزی انقلاب حضرت امام سالیانی کوتاه در بین مردم حضور داشت، اما برکات زیادی با این حضور خصوصاً در زمان جنگ نصیب نظام و انقلاب شد. امام در این سال‌ها بی‌وقفه به حمایت معنوی از رزمندگان اسلام می‌پرداخت و این موضوع به یکی از بزرگ‌ترین مشوق رزمندگان برای حضور درصحنه‌های نبرد تبدیل‌شده بود. درنهایت امام مهربان در ۱۵ خردادماه ۶۸ بادلی آرام، قلبی امیدوار و ضمیری مطمئن به رحمت الهی، به‌سوی پروردگار شتافت.

یکی از نکاتی که توجه به آن خالی از لطف نیست، شخصیت علمی حضرت امام است. امام باآنکه مثل پدرش مبارز بود و فرزندی مبارز را نیز تربیت کرد اما هیچ‌گاه از تحصیل علم دست برنداشت. برای همین است که علی‌رغم سختی‌های مبارزه مانند تبعید و … از امام آثار مکتوب قابل‌توجهی به‌جای مانده است. شرح دعای سحر، شرح حدیث رأس الجالوت، حاشیه امام بر شرح حدیث رأس الجالوت، التعلیقه علی فوائد الرضویه، شرح حدیث جنود عقل و جهل، مصباح الهدایه الی الخلافه و الولایه، تعلیقات علی شرح فصوص الحکم و مصباح الانس، شرح چهل حدیث، سرالصلوه، رساله لقاءالله، حاشیه بر اسفار، کشف الاسرار، انوار الهدایه فی تعلیقه علی الکفایه، بدایع الدرر فی قاعده نفی الضرر، الرسائل العشره، رساله الاستصحاب، رساله فی التعادل و التراجیح، رساله الاجتهاد و التقلید، مناهج الوصول لی علم الاصول، رساله فی الطلب و الاراده، رساله فی التقیه، رساله فی قاعده من ملک، رساله فی تعیین الفجر فی اللیالی المقعره، کتاب الطهاره، تعلیقه علی العروه الوثقی، المکاسب المحرمه، تعلیقه علی وسیله النجاه، نجاه العباد، حاشیه بر رساله ارث، تقریرات درس اصول آیت الله بروجردی، تحریر الوسیله، کتاب البیع، حکومت اسلامی یا ولایت فقیه، کتاب الخلل فی الصلوه، جهاد اکبر یا مبارزه با نفس، مناسک حج، تفسیر سوره حمد، استفتائات، دیوان شعر، سبوی عشق، ره عشق، باده عشق، نقطه عطف، محرم راز، صحیفه نور، لمحات الاصول، منشور روحانیت، وعده دیدار، فریاد برائت، آوای توحید و… است.
پس از تشکیل جلسات مجلس خبرگان، رهبر معظم انقلاب امام خامنه‌ای به رهبری برگزیده شدند.
آیت الله خامنه‌ای در فراز و نشیب‌های مختلفی از قبل انقلاب تا نزدیک وفات ایشان، یاری همراه و دلسوز برای امام و انقلاب بودند. پس از امام، انقلاب با چالش‌هایی به مراتب سخت‌تر و متفاوت‌تر را جنگ تحمیلی و… روبرو شد. لطف الهی و تدابیر رهبری باعث شد تا مردم ایران مثل سال‌های ابتدایی انقلاب سربلندتر از همیشه ظاهر شدند. در ادامه به برخی از این تهدیدها می‌پردازیم:

مقابله با حضور نظامی مستمر آمریکا در منطقه
آمریکا پس از اتمام جنگ تحمیلی به بهانه‌های مختلف حضوری نظامی را در منطقه غرب آسیا برای نیل به اهدافش تثبیت کرد. ایران که در زمان قبل از انقلاب ژاندارم آمریکا در منطقه و کمک‌حال آمریکا برای اداره منطقه بود، هم‌اکنون تبدیل به مخالفی سرسخت برای آمریکا شده بود. آمریکا نیز منابع نفتی و حمایت‌های مالی و نظامی ایران را ازدست‌داده بود. یکی از دلایل حضورش در منطقه، تهدید ایران از طریق بی‌ثبات کردن منطقه بود. حضور نظامی در برخی از کشورهای همسایه از طریق احداث پایگاه‌های نظامی، حمله نظامی به کشورهای افغانستان و عراق و… ازجمله اقدامات آمریکا در این زمینه بود. با بیدار شدن مردم منطقه و توانمند شدن آن‌ها در حوزه‌های نظامی این نقشه آمریکا نقش بر آب شد. تدابیر و رهنمودهای رهبر معظم انقلاب باعث شده تا مردم منطقه کار را برای آمریکا سخت کنند. برای همین است که آمریکا و دیگر کشورهای اشغالگر فرا منطقه‌ای، در حال خروج مرحله‌به‌مرحله نیروی‌های نظامی خود از عراق و افغانستان هستند.

مقابله با داعش
داعش و دیگر گروه‌های تروریستی در منطقه، ازجمله گروه‌های تروریستی در منطقه بودند که با حمایت‌های همه‌جانبه آمریکا و رژیم سعودی و امارات تشکیل شدند. این گروه‌ها در عراق و افغانستان قدرت گرفت. البته جنایات داعش و دیگر گروه‌های تروریستی به مراتب بی‌رحمانه‌تر از القاعده بود ولی درمجموع می‌توان گفت همه این گروه‌ها به نحوی برای مبارزه با دین و انقلاب اسلامی تشکیل شدند. علاوه بر این گروه‌ها هر از چند گاهی گروه‌های تروریستی متعدد در نقاط مختلف کشورمان نیز اعلام موجودیت می‌کردند که با اقدامات اطلاعاتی مشخص می‌شود همه این‌ها از دولت‌های فرا منطقه‌ای کمک می‌گیرند و حمایت‌های اطلاعاتی و مالی زیادی از آن‌ها صورت می‌گیرد. با تشکیل جبهه مقاومت بسیاری از تهدیدهای گروه‌های تروریستی از بین رفت. ایشان دراین‌باره فرمودند: « در منطقه، جمهوری اسلامی -یعنی همین شما جوان‌ها- توانستید آمریکای مستکبر را به‌زانو دربیاورید و شکست بدهید. تمام تلاش‌هایی که می‌کردند و نقشه‌هایی که کشیده بودند
برای این [بود] که این منطقه را از تفکّر انقلابی و اسلامی دور کنند؛ هدف همه‌ی این‌ها درواقع همین بود که این تفکّر انقلابی را، تفکّر مقاومت را که گسترش پیداکرده در منطقه، این تفکّر را از بین ببرند و دفن کنند، [ولی] به‌عکس شد! ماجرایی که در سوریه و عراق به وجود آمد، غدّه‌ی سرطانی‌ای که دشمنان به وجود آورده بودند برای اینکه بتوانند در این منطقه حادثه‌ای را علیه جریان مقاومت ایجاد کنند، این غدّه را توانستید دفع کنید، توانستید منهدم کنید؛ جوان‌ها توانستند؛
همین جوان‌های مؤمن. درواقع آن‌کسانی که با شوق و علاقه‌ی وافر وارد این میدان مجاهدت شدند و دشمن را به‌زانو درآوردند، این‌ها از همان احساس بسیج و نیروی بسیج بهره‌مند بودند، برخوردار بودند.»

عبور کشتی نظام از تحریم‌های بی‌رحمانه و بی‌سابقه از طرف کشورهای غربی
تحریم در پی تحریم؛ این عبارت شاید وضعیت ما را پس از انقلاب به‌خوبی توصیف کند. در زمان پیروزی انقلاب و در همان روزهای آغازین جنگ، تحریم هم در جنگ و هم در معیشت مردم آثار زیادی را گذاشت. به قول قدیمی‌ترها حتی سیم‌خاردار که ابزاری دفاعی و پدافندی بود نیز از ما دریغ شده بود. بعد از جنگ اما تحریم‌ها نوعی متفاوت پیدا کردند. مبادلات مالی، تحریم‌ها درزمینۀحمل‌ونقل،
تحریم‌های کالایی، پزشکی و دارویی و… همه و همه دست‌به‌دست هم داد تا بسیاری از مشکلات برای مردم در حوزه معیشت به وجود بیاید. رهبر انقلاب همواره در مورد علاج تحریم‌ها اتکا به توان داخلی را یادآوری می‌کردند. به‌طور مثال ایشان در مورد تحریم‌های اقتصادی می‌فرمایند: «من بارها در همین جلسه و جلسات گوناگون دیگر عرض کرده‌ام که [موضوع] هسته‌ای بهانه است؛ مسئله‌ی هسته‌ای هم نباشد، یک بهانه‌ی دیگری می‌آورند: مسئله‌ی حقوق بشر هست، مسئله‌ی حقوق زنان هست، مسائل گوناگون فراوان را می‌سازند؛ جعل کردن و بهانه‌گیری که خیلی مایه‌ای نمی‌خواهد، دستگاه تبلیغاتی و امپراتوری تبلیغاتی هم که در اختیار آن‌ها است. بنابراین، علاج مسئله‌ی تحریم، عبارت است از همین اقتصاد مقاومتی.»

به راه انداختن عملیات روانی علیه ایران در داخل و درصحنه‌های بین‌المللی توسط دشمنان
رهبر انقلاب در مورد تلاش‌های دشمنان برای مأیوس کردن مردم مسلمان ایران و کشورهای دیگر می‌فرمایند:« دشمن آن‌وقتی که در میدان، درصحنه‌ی عمل نتواند کاری از پیش ببرد، برای مأیوس کردن، ناامید کردن و خالی کردن دل ملت‌ها دست به جنگ روانی میزند.»
تبیین این صحنه توسط رهبر معظم انقلاب باعث شده تا بسیاری از مردم در این زمینه آگاه شوند. برای همین است که دشمنان هرروز با تأسیس رسانه‌ای جدید و با استفاده از فن‌های مختلف عملیات روانی سعی در به هم زدن آرامش مردم جامعه ما رادارند.

مقابله با عملیات روانی دشمن
یکی از ابزارهای بیگانگان برای تهاجم علیه انقلاب اسلامی رسانه‌های اینترنتی، رادیویی و تلویزیونی بوده و هست. هرروزبه بهانه‌های مختلف و با استفاده از فنّاوری‌ها، روش‌ها و ابزارهای مختلف این رسانه‌ها تلاش می‌کنند تا بر روی ذهن مردم ایران تأثیری منفی بگذارند. رهبر انقلاب در مورد هدف رسانه‌های بیگانه صحبتی درخور توجه فرموده‌اند: « کدام حادثه‌ی تلخ یا شیرینی در این مملکت اتفاق افتاده که رادیوها- رادیو امریکا، رادیو بی.بی.سی، رادیو صهیونیست‌ها و رادیوهای گوناگون دیگری که هستند- حرفی که در آن امیدی برای ملت ایران داشته باشد، زده باشند؟ آیا در جنگ چنین خبری شد؟ آیا در فتح خرمشهر چنین حرفی زده شد؟ ما خرمشهر را فتح کردیم، اما رادیوهای بیگانه گفتند دروغ است! وقتی‌که ثابت شد، گفتند این‌ها این‌قدر خسارت داده‌اند! وقتی مسلم شد که پیروزی ما بزرگ بود، گفتند این‌ها موج افراد انسانی را به جبهه فرستاده‌اند که این‌طوری شده است! یعنی در هیچ حادثه‌ای از حوادث اول انقلاب تابه‌حال- حوادث شیرین و حوادث تلخ- اتفاق نیفتاده است که این بوق‌های تبلیغاتی یک کلمه بگویند که به نفع ملت ایران باشد؛ امیدی ببخشد، دل‌خوشی‌ای بدهد، تحسینی در آن باشد! در همه‌ی حوادث، این‌ها سعی کردند ضربه‌ای بزنند، سوءاستفاده‌ای بکنند، اصلی از اصول موردعلاقه‌ی مردم زیر سؤال ببرند و به حکومت ضربه‌ی تبلیغاتی و ضربه‌ی سیاسی بزنند… علی‌ای‌حال، از این‌که دشمن سوءاستفاده کند، ما تعجب نکرده‌ایم.»

مقابله با نفوذ و جاسوسی دشمن
یکی از شگردهای شایع در بین دشمنان هر مرزوبوم، به‌کارگیری فن جاسوسی و نفوذ است. از اول انقلاب، جریان انقلاب اسلامی ایران با هردوی این موضوعات روبرو بوده است. در شرایط مختلف کشور از این موضوع آسیب فراوانی دیده است. درمجموع هدف از این جریان از بین بردن نظام اسلامی است. رهبر انقلاب در این عرصه با تبیین صحنه هم مردم و هم مسئولین را نسبت به این موضوع مطلع فرمودند. ایشان در مورد نحوه نفوذ دشمن فرمودند: «یک مسئله مسئله‌ی نفوذ است؛ نفوذ. ما این مسئله‌ی نفوذ را در قضیّه‌ برجام و پس از برجام مطرح کردیم؛ این خیلی مسئله‌ی عجیب و خیلی مسئله‌ی مهمی است. کسانی که در مسائل گوناگون دسترسی به اطّلاعات دارند، خوب می‌دانند که چه دامی برای کشور گسترده‌اند یا می‌خواهند بگسترانند برای نفوذ کردن در حصن و حصار اراده و فکر و تصمیم ملّت ایران، با انحاء مختلفِ تدابیر و سیاست‌ها و توطئه‌ها؛ این الآن در جریان است؛ مردم در باب انتخابات باید خیلی متوجّه این باشند. اگر فرض کنیم عنصر نفوذی به شکلی وارد مجلس شورای اسلامی بشود یا وارد مجلس خبرگان بشود یا در ارکان دیگر نظام نفوذ بکند، مثل موریانه از داخل می‌جود و پایه‌ها را سست می‌کند و فرومی‌ریزد؛ قضیّه این‌جوری است.»

تضعیف رژیم صهیونیستی و مقابله با آن
حضور غده سرطانی منطقه غرب آسیا، رژیم صهیونیستی، سال‌ها است که مردم منطقه را آزار می‌دهد. مردم منطقه بیش از ۷۰ سال است که درد و رنج عظیمی را در دل خود احساس می‌کنند. پس از پیروزی انقلاب اسلامی، مستضعفین جهان به خاطر مواضع جمهوری اسلامی ایران در قبال رژیم اشغالگر قدس، بارقه‌هایی از امید را برای از بین رفتن این رژیم منحوس حس کردند. با رشد نظامی و اقتصادی و قوت گرفتن انقلاب و انتشار تفکر آن در بسیاری از مناطق جهان این امید مردم دنیا قوی‌تر شد. رهبر انقلاب در مورد آینده رژیم صهیونیستی فرمودند: «بعد از اتمام این مذاکراتِ هسته‌ای، شنیدم صهیونیست‌ها گفتند فعلاً با این مذاکراتی که شد، تا ۲۵ سال از دغدغه‌ی ایران آسوده‌ایم؛ بعد از ۲۵ سال فکرش را می‌کنیم. بنده در جواب عرض می‌کنم: اولاً شما ۲۵ سال آینده را نخواهید دید. ان‌شاءالله تا ۲۵ سال دیگر، به توفیق الهی و به فضل الهی چیزی به نام رژیم صهیونیستی در منطقه وجود نخواهد داشت؛ ثانیاً در همین مدّت هم روحیه‌ی اسلامیِ مبارز و حماسی و جهادی، یک‌لحظه صهیونیست‌ها را راحت نخواهد گذاشت؛ این را بدانند.»

ترور افراد تأثیرگذار کشور نظیر فرماندهان نظامی، دانشمندان هسته‌ای، شخصیت‌ها و…
ترور تلخ فرماندهان نظامی نظیر شهید سلیمانی و شهید صیاد شیرازی، دانشمندان هسته‌ای نظیر شهید احمدی روشن، شهید علی‌محمدی و شهید شهریاری، شهید رضایی‌نژاد و شهید فخری زاده ازجمله ترورهای تلخی بود که در سال‌های گذشته اتفاق افتاد. این ترورها افکار عمومی جامعه را نسبت به جنایتکار بودن آمریکا و ایادی آن روشن‌تر از قبل کرد. به‌طور مثال رهبر انقلاب در پیام تسلیت شهید فخری زاده فرمودند: « دو موضوع مهم را همه‌ متصدیان باید به جِدّ در دستور کار قرار دهند، نخست پیگیری این جنایت و مجازات قطعی عاملان و آمران آن، و دیگر پیگیری تلاش علمی و فنی شهید در همه‌ بخش‌هایی که وی بدان‌ها اشتغال داشت.»
این پیام نشان‌دهنده عمق دیدگاه رهبر انقلاب در مورد این موضوع است. علاوه بر پیگیری عاملان جنایت ایشان همواره بر جایگزین کردن افراد دیگر بعد از به شهادت رسیدن مهره‌های کلیدی تأکید داشته‌اند. این موضوع نشان می‌دهد رهبر مثل این موضوع در همه موضوعات برای انقلاب ایده و نظریه دارند تا انقلاب هیچ‌گاه از حرکت بازنایستد.
فراز و نشیب‌ها برای انقلاب و اهالی آن، خیلی از قبل ۲۲ بهمن سال ۵۷ شروع‌شده و هنوز نیست در جریان است. رهبری حضرت امام خمینی رحمه‌الله علیه و امام خامنه‌ای در این سال‌ها، نشان داد که جریان انقلاب در این سال‌ها نیاز به رهبری و زعامت افرادی حکیم دارد و رهبران این جریان یعنی امامین انقلاب به‌خوبی این جریان را رهبری نموده‌اند و در دریای متلاطم روزگار این کشتی را سکان‌داری کرده‌اند تا ان‌شاءالله این انقلاب به ساحل آرامش یعنی دولت کریمه امام زمان عجل الله برسد.

 

نویسنده : محمدجواد قائدی
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.