Saturday, 12 June , 2021
امروز : شنبه, ۲۲ خرداد , ۱۴۰۰ - 3 ذو القعدة 1442
  پرینتخانه » یادداشت تاریخ انتشار : 09 ژوئن 2021 - 9:38 | 2 بازدید

انتخابات امن- با نظارت امین مردم

ازآنجاکه تأمین امنیت یک جامعه درگرو کنترل نظم اجتماعی و قانونی آن است، هر اختلالی در نظم اجتماعی، تقابل با قانون و درنتیجه عملی مجرمانه محسوب می‌شود. قانون ضمن تعریف حریم امن زندگی افراد، از طریق تأمین امنیت ، به پاسداشت این حریم‌ها را می‌نشیند. ضابط قانونی تأمین امنیت، پلیس است که بار سنگین مراقبت از نظم اجتماعی و قانونی را بر دوش می‌کشد. از همین روست که در تقابل با تمامی پدیده‌های اجتماعی قرار می‌گیرد که امنیت فردی و اجتماعی مردم را به چالش می‌کشاند. هیچ حیاتی بدون امنیت شیرین نیست و هیچ کاستی و کمبودی باوجود امنیت تلخ نیست.
امنیت مقوله‌ای چندوجهی و وسیله‌ای برای رشد و تعالی جامعه است. نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان بخشی از بدنه حاکمیت،مسئول حفظ امنیت،آسایش و آرامش عمومی مردم جامعه است. این نهاد به‌عنوان مجری قواعد و برقرارکننده نظم و امنیت اجتماعی بوده و پیوسته در ارتباط و تعامل با مردم است.
نیروی انتظامی تأمین‌کننده اصلی امنیت اجتماعی است. وظیفه اصلی آن محافظت از مردم و اموال آنها از طریق کمکهای اجتماعی، اجرای قانون، کنترل و پیشگیری از وقوع جرم و حفظ نظم عمومی است. نیروی انتظامی بخشی جدایی‌ناپذیر از زنجیره اجتماعی است. نیروی انتظامی عموماً خط مقدم تأمین امنیت عمومی توسط دولت و درنتیجه تأمین‌کننده امنیتی است که مردم در زندگی روزمره خود بدان نیاز دارند، گرچه شاید مردم در حالت عادی متوجه این نقش خطیر نباشند اما به‌محض اینکه کوچک‌تری اتفاقی امنیت مردم را خدشه‌دار کند، نقش بیبدیل نیروی انتظامی آشکار میشود.
برگزاری انتخابات باید همراه با امنیتت و شورونشاط مردم و توأم با سلامت اجرای آن باشد.امنیت انتخابات جزو وظایف ذاتی نیروی انتظامی بوده و در این رابطه مثل انتخابات سنوات گذشته با آمادگی کامل و پیش‌بینی‌های لازم در خصوص برقراری امنیت انتخابات درصحنه حضور خواهد داشت.
پلیس مسئولیت اصلی امنیت انتخابات را بر دوش دارد و می‌توان گفت نیروی انتظامی طلیعه‌دار برقراری امنیت انتخابات در کشور بوده و این افتخاری است که چنین وظیفه خطیر و مهمی بر عهده ناجا قرار داده‌شده است که البته بدون شک همکاری و همراهی سایر دستگاه‌های امنیتی امری ضروری و بدیهی است و بدون هم‌افزایی و مشارکت دستگاه‌ها و آحاد مردم، این مهم محقق نخواهد شد..
تأمین نظم و امنیت انتخابات یکی از آزمون‌های بسیار مهمی است که به حول و قوه الهی پلیس در طول این چند سال موفق عمل نموده و کارنامه درخشانی از عملکرد خود بجا گذاشته است و اکنون نیز با کوله‌بار تجربه اندوخته شده از چندین انتخابات قبلی پا به عرصه انتخاباتی بسیار مهم دیگری می‌گذارد.

تأمین امنیت انتخابات ازجمله مأموریت‌های مهم و حساس پلیس است و نیروی انتظامی با برنامه‌ریزی دقیق و منسجم برای رسیدن به این مهم تلاش خواهد کرد.
تمام تلاش پلیس بر این است که انتخابات سالم و در شأن نظام جمهوری اسلامی ، دربرگیرنده و تأمین‌کننده منویات مقام معظم رهبری و انتخاباتی سالم و در چارچوب قانون برگزار شود. وتوام توان خود را در خصوص تأمین امنیت انتخابات به کار گرفته و برای انجام یک مأموریت بزرگ آماده است و مقتدرانه در صف اول حضور در انتخابات خواهد بود.
افتخار نیروی انتظامی صیانت از آراء مردم است. با برنامه‌ریزی و اتخاذ تمهیدات لازم امنیتی و انتظامی ، با تمام توان در جهت حفظ آراء مردم و تأمین امنیت شعبات اخذ رأی تلاش می‌کند.
اشرافیت و رصد مستمر اطلاعاتی مسائل مربوط به انتخابات با رعایت کامل بی‌طرفی پلیس را یکی از مهم‌ترین اولویت‌های نیروی انتظامی است.به دلیل این‌که وام‌دار هیچ گروه؛ دسته و جناح نبوده و ملاک فقط منویات مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) در انتخابات ملاک عمل و معیار عملکرد نیروی انتظامی است.
هدف پلیس در انتخابات اجرای سالم آن و امنیت و آرامش حاکم در اجرای انتخابات است و پلیس با تلاش خستگی‌ناپذیر امنیت و آرامش را در روز انتخابات به منصه ظهور خواهند رساند و یک‌بار دیگر دنیا از حضور و شرکت مردم ولایت مدار در انتخابات در بهت و حیرت خواهد ماند و حقیقتاً انتخابات تجلی مردم‌سالاری دینی است.
با توجه به تهدیدات دشمن در عرصه سیاسی مردم فهیم ما ثابت کردند که هر موقع دشمن در عرصه‌های حساس اقدام به تهدید مردم و نظام را داشته مردم پرشورتر از قبل درصحنه حضور پیدا نمودند و این حضور و شرکت مردم به‌مثابه آزمون الهی است و قطعاً پیروز این حضور مردم خواهد بود.

استراتژی دشمن کمرنگ نشان دادن انتخابات و جلوگیری از حضور حداکثری مردم در انتخابات است و با توجه به موقعیت استان و انگیزه‌های شومی که دشمان در سردارند باید با حضور پرشور در انتخابات بار دیگر دشمن را مأیوس نماییم ، در این راستا ناجا در خط مقدم تأمین امنیت انتخابات قرار دارد و این حساسیت و اهمیت وظیفه ما را دوچندان می‌کند چراکه برخورد صحیح پلیس با مردم باعث تشویق حضور پرشور آنان در انتخابات خواهد شد.
منزلت اجتماعی و اعتبار امروز پلیس نظام اسلامی به علت حرکت در خط ولایت ،قانون مداری و خدمتگزار واقعی مردم بودن به‌عنوان جزئی از این ملت بزرگ به وظیفه قانونی و شرعی خود تحت فرمایشات فرماندهی معظم کل قوا عمل نموده و با تأمین امنیت انتخابات پیش رو اقتدار و عزت جمهوری اسلامی ایران را برای جهانیان به اثبات می‌رساند. در این سال‌ها همیشه شاهد ارتقاء شعور سیاسی و بالندگی مردم بوده‌ایم،برخی‌ها در داخل و خارج کشور ممکن است به دنبال بر هم زدن امنیت انتخابات باشند و پلیس باید با هوشیاری بیشتر مانع تحقق هدف آنان شود و به‌نوبه خود هیچ‌گاه اجازه نمی‌دهد که دشمنان به خواسته خود برسند..

حضور مردم در عرصه انتخابات را یکی از سرمایه‌های عظیم اجتماعی و ازجمله ابزارهاى مهم تحقق شرایط مردم‌سالاری است. و نیروى انتظامى جمهورى اسلامى ایران ، موظف به ایجاد نظم و جلوگیرى از هرگونه بی‌نظمی در جریان انتخابات است و بر همین اساس در هر دوره از انتخابات مبادرت به تدوین طرح تأمین امنیت انتخابات کرده و با به‌کارگیری کلیه امکانات و توان کارکنان خود تلاش می‌کند امنیت انتخابات را تأمین کند.

نویسنده : کاوه امیدی ملایری
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.